Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Andrzej Białaś   Rowerowy Rajd dla Bałtyku – 3 miesiące i 3500 km później.
0

Rowerowy Rajd dla Bałtyku – 3 miesiące i 3500 km później.

W ubiegłą sobotę, aktywiści działający w ramach „Rajdu dla Bałtyku”, dotarli do Kopenhagi kończąc tym samym rowerową część kampanii. O starcie inicjatywy pisałem w mojej wcześniejszej notce, a teraz chciałbym podsumować całe wydarzenie.

W Polsce ekipa rajdu dołączyła do trwającego finału Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku 2013, który odbył się w sobotę, 10 sierpnia w Gdyni. Obok akcji edukacyjnych i happeningów na plaży, Rowerowy Rajd dla Bałtyku wraz z mieszkańcami Trójmiasta i turystami przejechał przez Gdynię. Przejazd przez miasto zakończył się na plaży w Śródmieściu, gdzie wszyscy uczestnicy podpisali petycję Rajdu dla Bałtyku.

Rajd dla Bałtyku na plaży w Gdyni / fot. Fundacja Nasza Ziemia

Rajd dla Bałtyku na plaży w Gdyni / fot. Fundacja Nasza Ziemia

Po wydarzeniach w Gdyni aktywiści udali się w dalszą drogę do Danii by tam zakończyć rajd. Przejechali oni w sumie ponad 3500 km odwiedzając przy tym wszystkie państwa nadbałtyckie i zbierając w ponad 70 miastach podpisy pod petycją o przywrócenie zdrowego stanu środowiska Bałtyku. W niecałe 3 miesiące zebrano 25 tys. podpisów ale cała inicjatywa bynajmniej jeszcze się nie kończy.

Kampanii przyświecają trzy podstawowe hasła:

Przywrócić – Odbudować – Odrodzić

  • Przywrócenie – redukcja ilości odpadów rolniczych spływających do Morza Bałtyckiego
  • Odbudowa – zapewnienie współpracy i doradztwa ze strony środowisk naukowych przy ustalaniu i implementacji limitów połowów
  • Odrodzenie – przeznaczenie 30% powierzchni Morza Bałtyckiego na Obszary Chronionego Krajobrazu Morskiego


Rajd dla Bałtyku w Kopenhadze / fot. A. Paulsen
Rajd dla Bałtyku w Kopenhadze / fot. A. Paulsen

Następnym przystankiem w ramach kampanii będzie spotkanie przedstawicieli rządów państw nadbałtyckich, które odbędzie się w Helsinkach 3 października. Wszystkie organizacje zaangażowane w Rajd dla Bałtyku, w tym m.in. Oceana, Fundacja Nasza Ziemia, Greenpeace, WWF czy Aquarius przygotowują się już do tego wydarzenia, kontynuując w międzyczasie swoje własne działania na rzecz poprawy stanu i ochrony morza bałtyckiego oraz jego zasobów.

Szczegółowe informacje dotyczące kampanii, organizowanych wydarzeń, inicjatyw partnerów i ambasadorów znajdują się na stronie: www.raceforthebaltic.com

Chciałbym zachęcić także do podpisania petycji w sprawie przywrócenia świetności ekosystemowi Bałtyku oraz przeczytania tego artykułu, by nadać kontekst całej sytuacji.

Andrzej Białaś

Ten wpis czytano 1165 razy.