Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Andrzej Białaś   Ptaki i niedopałki papierosów
3

Ptaki i niedopałki papierosów

Niecałe 2 tygodnie temu magazyn Nature opublikował bardzo ciekawą notkę dotyczącą badań ekologii ptaków w miastach. Okazuje się, że nagminnie umieszczają one niedopałki i ich elementy w swoich gniazdach. Po co?

Jak przekonują naukowcy jest to sposób na walkę z pasożytami (m.in. roztoczami), które niezbyt lubią nikotynę. Zachowanie samo w sobie nie jest niczym nowym, autor z Nature przywołuje za przykład sikor wplatających w swoje gniazda rośliny wydzielające silne zapachy (lawenda, mięta itp.). Wykorzystywanie do tego celu niedopałków jest za to dość zaskakujące :)

Źródło: Nature.com, znalezione na fanpejdżu bloga Węglowy Szowinista (mój ulubiony blog na świecie, zachęcam do czytania :))

PS Drodzy czytelnicy, mam prośbę. Poświęćcie proszę 45 sekund (więcej nie trzeba!) na wypełnienie króciutkiej, anonimowej ankiety, pt. "Obywatel a środowisko".

Grupa pasjonatów planuje zorganizowanie serii spotkań, które będą pełnić rolę forum dla wymiany poglądów, prowadzenia dyskusji na najciekawsze i najbardziej aktualne tematy dotyczące szeroko pojętej ochrony środowiska.

I podajcie dalej, proszę proszę! Chodzi o ilość zebranych głosów, by dane były statystycznie istotne!

PPS Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, przeczytajcie proszę mój tekst nt. stanu populacji węgorza europejskiego. Zachęcam też do śledzenia mnie na facebooku :)
Ten wpis czytano 1042 razy.
Jak wśród ludzi są palacze żyjący ponad 90 lat, to i ptaki mogą spokojnie długo żyć, układ odpornościowy kręgowców działa, mniej więcej tak samo:) Ptaki też lubią miękkie materiały na gniazdka:) Pozdrawiam serdecznie, miłego dnia.
Asiunia - Czwartek, 19 Grudzień 2013 09:42
Prawda, ale warto zauważyć, że autorzy opracowania zwracają uwagę na potencjalne zagrożenie dla ptaków wynikające z karcynogennego działania substancji zawartych w papierosach. Choć może wcale nie taki diabeł straszny, pozyjemy, zobaczymy :)
Andrzej Białaś - Środa, 18 Grudzień 2013 16:09
Papierosy też odgrywają rolę w ekosystemie :) Nikotyna to naturalny środek owadobójczy, który chroni tytoń przed owadami zjadającymi liście, bezkręgowce czują jej zapach i starają się ją uniknąć, a ptaki uczą się, że są mniej narażone na choroby pasożytnicze. Poza tym rośliny pachnące i pety są miękkie i stanowią izolacje cieplną :)
Asiunia - Środa, 18 Grudzień 2013 15:31